Menu
Emre Aydın Biyografi

Müzisyen, Şarkıcı, Yönetmen ve Senarist. 2 Şubat 1981, Isparta doğumlu. İlköğrenimini Isparta Mustafa Şener İlköğretim Okulunda gördü. Liseyi Antalya Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde eğitim gördü. 2002 yılında Sing Your Song beste yarışmasında 6. Cadde isimli grubuyla Türkiye birincisi oldu. 5 Ekim 2003 tarihinde solistliğini ve şarkı yazarlığını üstlendiği grubu 6.Cadde`yle ilk ve tek albümlerini yayınladı. Aynı yıl gruptan ayrıldı.

Aynı dönem internet üzerinden yayınladığı “Belki Bir Gün Özlersin” isimli şarkısıyla özellikle genç kesim tarafından tanındı. Solo kariyerinin ilk çalışması olan “Afili Yalnızlık” albümü 10 Ekim 2006’da yayımlandı. “Afili Yalnızlık” şarkısına Yon Thomas tarafından çekildi.

Gripin’in albümünde yer alan ve Emre Aydın’ın da eşlik ettiği “Sensiz İstanbul’a Düşmanım” parçası 11. İstanbul FM Altın Ödülleri töreninde En iyi şarkı, beste ve söz ödülünü almıştı. Ayrıca Emre Aydın MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2008 ‘da Dima Bilan, Leona Lewis gibi önemli sanatçıları alt sıralarda bırakarak 1. oldu. Emre; ikinci konsept albümünün temasını Efkar olarak isimlendirdi.

Emre Aydın’ın 2010 yılında çıkardığı Falling Down isimli İngilizce teklisi, Türkiye ve yurt dışında dijital ortamda satışa sunulmuştur.Ony Music ile albüm yapım ve menajerlik hizmetleri anlaşması imzalayarak tüm çalışmalarına sadece Sony Music bünyesinde devam etme kararı alan Emre Aydın yeni albümünün habericisi olan “Bu Yağmurlar” adlı şarkısını radyolar ve dijital ortam üzerinden müzik sevenlerle buluşturdu. Bu Yağmurlar, TTNET Müzik servisinin internet sitesinde en çok indirilen ve dinlenilen şarkılar arasında yer almayı başardı.Albüm çıkışından hemen önce Çatalca’da 20 saatlik bir çalışma ile Murad Küçük yönetmenliğinde kliplendirilen “Bu Yağmurlar” adlı şarkı radyolar ve müzik kanallarında en çok yayımlanan şarkı olarak zirvedeki yerini aldı.

2012 yılı şubat ayında Sony Music ‘den ayrılıp menajeri Fadıl Dinçer ile birlikte 565 Yapım adında kendi müzik şirketini kurmuştur. Mart ayında bu şirketten DMC Müzik ile ortak yapım olarak Beni Biraz Böyle Hatırla isimli single çalışmasını yayınlamıştır. Albümde sözü kendisine müziği Nikos Papadopoulos’a ait olan “Beni Biraz Böyle Hatırla” ve söz ve müziği Gülden Mutlu’ya ait olan “Soğuk Odalar” isimli parçayı Gülden Mutlu ile düet yaparak seslendirmiştir. Bu çalışma TTNET Müzik’te yayınlandıktan 5 gün sonra en çok indirilen albüm olurken ve “Soğuk Odalar” da en çok indirilen şarkı listesinde bir numaraya yerleşmiş ve resmi müzik listelerinde 4 hafta üst üste olmak üzere toplamda 6 hafta zirvenin sahibi olmuştur. Single’ın diğer parçası “Beni Biraz Böyle Hatırla” da kıiplendirilmesinin hemen sonrasında listelerde bir numarayı çıkmayı başarmıştır.

Kapatby ReklamStore
Emre Aydın’ın Mats Valentin ve Mustafa Ceceli prodüktörlüğünde hazırlanan üçüncü solo albümü “Eylül Geldi Sonra” 17 Aralık 2013 tarihinde yayınlandı. Çalışmaları İsveç (Stockholm) ve İstanbul’da tamamlanan albümde “zamanr” temasını ele alan Emre Aydın, söz ve müziği kendisine ait şarkıların yanı sıra; Sezen Aksu ve Zülfü Livaneli’nin “Belalım” ve Nazan Öncel’in “Geceler Kara Tren” şarkılarına da albümünde yer verdi.

Albümün ilk video klibini “Eyvah” adlı şarkısına çeken Emre Aydın, yayınlanmasının hemen ardından dijital ve fiziki satış listelerinde hızla zirveye yükselen albümü sonrası tanıtım projeleri ve konserlerine devam etmektedir. Albümün çıkmasını takip eden haftalarda dijital müzik dinleme platformu TTNET Müzik’te albümün tüm şarkıları en çok indirilen şarkılar listesinde ilk 10’u alarak büyük bir başarı yakaladı.

Emre Aydın, 2016 yılında Eda Köksal ile evlenmiştir.

 

Albümleri:

 

Beni Vurup Yerde Bırakma Alternatif Versiyon

Beni Vurup Yerde Bırakma

Sen Beni Unutamazsın

Ölünmüyor

Eylül Geldi Sonra

Buralar Yalan

Beni Biraz Böyle Hatırla

Bu Yağmurlar

Kağıt Evler

Afili Yalnızlık

 

Popüler Şarkıları:

 

Hoşçakal

Beni Vurup Yerde Bırakma

Sen Beni Unutamazsın

Soğuk Odalar

Son Defa

Afili Yalnızlık

Alıştım Susmaya

Kim Dokunduysa Sana Ona Git

Duymak İstiyorum

Bu Yağmurlar

 

Yönetmeni ve Senaristi Olduğu Sinema Filmi:

 

Cinni Uyanış (2016)

 

Rol Aldığı Dizi:

 

Ezel (Kendisi, 2010)

Aşk Hırsızı (Konuk Sanatçı, 2000)

 

Rol Aldığı Sinema Filmi:

 

İki Dil Bir Bavul (Emre Hoca, 2008)

 

Müziğini Yaptığı Sinema Filmi:

 

Cinni Uyanış (2016)

 

KAYNAKÇA: Emre Aydın’ın müzik kariyeri nasıl başladı? (cnnturk.com.tr, 20 Ocak 2014), Emre Aydın Kimdir? (YouTube, 29 Temmuz 2018), Emre Aydın Kimdir? (haberler.com , 07.03.2019), Emre Aydın Kimdir? (sozkimin.com, 07.03.2019), Emre Aydın Kimdir (nazlim.net, 07.03.2019), Emre Aydın kimdir (hurriyet.com.tr, 07.03.2019), Emre Aydın (sinematurk.com, 07.03.2019), Emre Aydın (diziler.com, 07.03.2019), Emre Aydın Albümleri (muzikdinle.tv.tr, 07.03.2019).

Emre Aydın Müzik
Beğenebileceğiniz Müzikler