Menu
Tarkan Biyografi

Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972’de Neşe ve Ali Tevetoğlu çiftinin çocuğu olarak Batı Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletinde yer alan Alzey kasabasında dünyaya geldi. Neşe Tevetoğlu, Tarkan adlı çizgi roman karakterinden etkilenerek oğluna bu adı verdi. Tarkan’ın müziğe olan ilgisi ise çocukluk yıllarında başladı.

Toplam altı çocuğu olan aile, 1986’da Türkiye’ye döndü ve Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine yerleşti.Tarkan, lise hayatına burada başladı ve Karamürsel İleri Musiki Derneği’nde eğitim alarak Türk Sanat Müziği hakkında bilgi sahibi oldu.

İlerleyen yıllarda ailesinin İstanbul’a taşınması üzerinde Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde eğitimine devam etti ve çeşitli mekanlarda sahne almaya başladı.Lise bitiminde, istediği üniversite bölümünü kazanamaması üzerine Almanya’ya gitme planları yaptığı sırada İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı ve bir albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, Yine Sensiz adını verdiği ilk stüdyo albümünü İstanbul Plak etiketiyle 26 Aralık 1992’de Türkiye’de kaset halinde satışa sundu.[6] Albümdeki üç şarkının sözlerini tek başına yazdı, üç şarkının bestesini üstlendi ve “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkış yaptı. 18 Haziran 1993’te albüme üç yeni versiyon ekleyerek CD halinde yeniden yayımladı. “Kıl Oldum” dışında, “Kimdi”, “Gelipte Halimi Gördün mü?”, “Vazgeçemem” ve “Çok Ararsın Beni (Yeni Versiyon)” şarkılarına klip çekti. Albümün toplam satışı 700.000 olarak açıklandı.

Mayıs 1994’te, ikinci Tarkan stüdyo albümü Aacayipsin Türkiye’de; 1996’da Almanya’da ve 1998’de Rusya’da yayımlandı. Albümde Sezen Aksu, Ümit Sayın, Ozan Çolakoğlu ve Yıldız Tilbe gibi isimler yer aldı. Tarkan, dört şarkının söz yazımını üstlendi, bunlardan üç tanesinin bestesini de yaptı;

“Hepsi Senin mi?”, “Unutmamalı”, “Gül Döktüm Yollarına”, “Kış Güneşi”, “Şeytan Azapta”, “Dön Bebeğim” ve “Bekle” şarkılarına klip çekti. Aacayipsin albümü, iki buçuk milyon satış yaptı ve şarkıcıya 1995 yılında düzenlenen 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nden En İyi Pop Müzik Erkek Sanatçı ödüllerini kazandırdı.Ayrıca yine aynı ödüllerden “Hepsi Senin mi?” şarkısı, En İyi Söz, En İyi Beste ve En İyi Şarkı kategorilerinde ödül aldı. Bu dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti ve Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün ile tanıştı.

Tarkan ile Ozan Çolakoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği Dudu EP’si, 2003 yazında satışa çıktı; Türkiye dışında Ukrayna, Rusya ve Japonya’da raflarda yerini aldı. “Dudu”, “Sorma Kalbim”, “Gülümse Kaderine” ve “Uzun İnce Bir Yoldayım”, EP’nin kliplenen şarkıları oldu. Satış rakamı ise bir milyon olarak belirlendi.Şarkıcı, 2004 yılında düzenlenen 10. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nden En İyi Pop Müzik Erkek Sanatçı ödülünü aldı.

Tarkan, 2005 yılında “Ayrılık Zor” adlı bir single yayımladı; 2006 yılı başında “Bounce” şarkısını single olarak Avrupa’da satışa sundu.Nisan 2006’ya gelindiğinde uzun süren çalışmalar sonucunda hazırlanan ilk İngilizce Tarkan stüdyo albümü Come Closer, 7 Nisan 2006’da piyasaya sürüldü, toplamda 15 şarkıya yer verildi. Albüm, Almanya Albüm Listesi’nde 18, İsviçre Albüm Listesi’nde 43, Avusturya Albüm Listesi’nde 50 numaraya kadar yükseldi; Türkiye’deki satış rakamı 110.000 olarak açıklandı. Albümün ikinci single’ı “Start the Fire”, Ağustos 2006’da yayımlandı.

11 Mart 2016 tarihinde Tarkan’ın dokuzuncu stüdyo albümü olan “Ahde Vefa” piyasaya sürüldü. Hitt Müzik etiketiyle yayımlanan albümün dağıtımını ise DMC yaptı. “Ahde Vefa” Tarkan’ın yaptığı ilk sanat müziği albümüdür. Albüm ilk haftasında 170 bin satış rakamına ulaştı.

14 Temmuz 2016’da “Cuppa” single’ını yayımladı. 43. Altın Kelebek Ödülleri’nde Ahde Vefâ ile Türk Sanat Müziği’ne katkılarından dolayı En İyi Proje ödül aldı.[46] Tarkan, 15 Haziran 2017 de yeni albümü “10”u DMC Müzik’ten yayınladı. Sanatçı, 14 şarkının yer aldığı albümden ilk klibini sözleri kendisine, müziği Ozan Çolakoğlu’na ait “Yolla” adlı şarkıya çekti.

Tarkan, 29 Nisan 2016’da Pınar Dilek ile evlendi

 

ÖDÜLLER

Tarkan’ın kariyeri boyunca kazandığı ödüller:

Uluslararası:

1999 Dünya Müzik Ödülleri (Monako)
En Çok Satan Orta Doğu Sanatçısı
1999 Record Fair Midem (Cannes)
En Çok Satan Pop Single’ı: Şımarık
2004 Pud Ödülleri (Rusya)
Yılın Şarkısı: Dudu
En çok Satan Yabancı Albüm: Dudu
Yurt İçi:

1995 Müzik Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Aacayipsin
1997 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
1998 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Şarkısı: Şımarık
Yılın En Çok Satan Albümü: Ölürüm Sana
1998 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
2001 MGD Altın Objektif Ödülleri
Yılın Pop Sanatçısı
2001 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Onur Ödülü
Yılın Video Klibi: Hüp
2002 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Kuzu Kuzu
Yılın Video Klibi: Hüp
Yılın Albümü: Karma
2002 MGD Altın Objektif Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Albümü: Karma
2004 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın En Çok Satan Albümü: Dudu
2009 Kral TV Müzik Ödülleri
Müyap – Yılın En Çok Satan Albümü: Metamorfoz
2011 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Albümü: Adımı Kalbine Yaz
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Sevdanın Son Vuruşu
Yılın Şarkı Sözü: Sevdanın Son Vuruşu
Yılın Video Klibi: Öp
Müyap – Yılın En Çok Satan Albümü: Adımı Kalbine Yaz
2011 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Sevdanın Son Vuruşu
2014 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Cover’ı: Firuze
2016 Altın Kelebek
En İyi Albüm Projesi: Ahde Vefa
2017 Altın Kelebek
Yılın Şarkısı: Beni Çok Sev
Yılın Erkek Pop Sanatçısı

 

Tarkan Müzik
Beğenebileceğiniz Müzikler